Desetnica je nagrada za otroško in mladinsko književnost, ki jo podeljuje Društvo slovenskih pisateljev (DSP) za uveljavljanje izvirnega otroškega in mladinskega leposlovja znotraj DSP, kakor tudi v širši javnosti. Podeljujejo jo vsako leto v mesecu maju za obdobje zadnjih treh let izključno članom DSP, ki ustvarjajo v slovenskem jeziku. Lani je desetnico prejel Vinko Möderndorfer, za mladinski roman Kit na plaži. Letos pa je nagrado za najboljše mladinsko delo prejela Suzana Tratnik za roman Tombola ali življenje!, ki je izšla pri založbi Mladinska knjiga v zbirki Odisej.

Šestnajstletna Mija odrašča ujeta v majhnem, dolgočasnem mestecu, z mamo, ki bi jo po vsej sili rada priklenila v službo, brez očeta, ki pa se občasno le pojavi in ji glavo polni s praznimi obljubami ter sanjarjenjem o boljši prihodnosti. V obdobju, stkanem iz razočaranj – nad šolo, iskanjem poklica, starši, prijateljico in fanti – mora Mija sama spoznati, katera pot je zanjo prava in na koga se splača v življenju staviti.