Posredno

Učenci 1. in 2. razreda knjižnico obiskujejo skupinsko ob dogovorjenih tedenskih terminih. Tako se izognemo “pozabljanju” zamenjave  knjig ali izgovorom v smislu: “Knjižnica je bila vedno zaprta!” (Na Tržaški 2 je odprta vsak dan 2 šolski uri , in sicer po urniku, ki je spremenjen vsako šolsko leto.)

Zavedamo se, da v tem obdobju knjiga otroke najbolj zanima in privlači, saj preko nje vstopajo v domišljijski svet, ki ga razumejo in potrebujejo. Zato jim moramo dostop do knjig vedno omogočiti (v šolski knjižnici, v razrednem knjižnem kotičku, doma …)

Pri urah knjižnično informacijskih znanj se s prvošolci najprej pogovorimo o namenu in vlogi knjižnice na šoli. Dogovorimo se, kako bodo doma skrbeli za izposojene knjige. V ta dogovor ste vključeni tudi, vi, dragi starši, saj učence prosim, da doma skupaj z vami rezervirajo prostor za hranjenje izposojenih knjig. Ste ga že določili?

Skupaj ponovimo, kako je treba knjigo uporabljati. Učenci se zavedajo, da včasih, ko so bili manjši, niso vedeli, čemu knjiga sploh služi. Z njo so se igrali, jo grizli, metali … Potem pa so se naučili, da jim knjige omogočajo vstop v domišljijski svet, ki jih ves čas pričakuje.

Ostali učenci samostojno obiskujejo šolsko knjižnico pred in po pouku in z vsakim obiskom postajajo bolj vešči in odgovorni uporabniki.