Poster za sv. dan knjige 2012

To je mednarodni dogodek, ki ga organizira UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization). Prvič je bil organiziran v Španiji v letu 1923, kjer se je praznovanje obletnice smrti Miguela de Cervantesa lokalnih knjigarn in praznovanje dneva sv. Gregorja združilo v novo tradicionalno praznovanje z rožami in … knjigami.

Namen sv. dneva knjige je opredeljen takole: S praznovanjem tega dneva po celem svetu skuša UNESCO promovirati branje, objavljanje in zaščito intelektualne lastnine s pomočjo zakonodaje o varovanju avtorske in sorodnih pravic.

V tednu pred 23. aprilom je Statistični urad Republike Slovenije (SURS) objavil nekaj podatkov o knjigah, branju in knjižnicah v Sloveniji.

Ali veste, da:

• je bilo v letu 2010 v Sloveniji izdanih 5.621 naslovov knjig in brošur, kar je dobrih osem odstotkov manj kot v letu 2009. Od tega je bilo 69,2 odstotka izvirnih del in 30,8 odstotka prevodov.
  • je bilo izdanih 1.315 leposlovnih del, kar je 158 manj kot v letu 2009.
  • je bilo med izdanimi leposlovnimi deli  s 40 odstotki največ romanov, sledile so kratke zgodbe s 25 in pesniška dela z 20 odstotki, le odstotek in pol pa je bilo dramskih del.
  • je bilo pesniških del, namenjenih odraslim, leta 2010 5,5-krat več kot pesniških zbirk za otroke, otroci in mladina so tako dobili 41 naslovov novih pesniških del. Zato pa je bilo otrokom namenjenih več naslovov pri izdani kratki prozi, in sicer 208, odraslim pa 128.
  • ni bilo v zadnjih petih letih v nobenem letu izdanih več kot 80 naslovov knjig pravljic.
  • so knjižnice leta 2009 izposodile več kot 32 milijonov enot knjižničnega gradiva, od tega približno tri četrtine splošne knjižnice.
  •  ženske in moški preživijo enako število časa pred knjigami, saj se podatki o bralnih navadah za ženske ne razlikujejo od podatkov za moške
  • je za branje knjig posameznik, starejši od deset let, v prostem času porabil povprečno 23 minut na delovni dan, ob sobotah in nedeljah pa 22 minut.
vir: 23 bralnih minut na dan. Planet siol.net [url: http://www.siol.net/kultura/novice/2012/04/23_bralnih_minut_na_dan.aspx]
dne 21. 4. 2012, 15.00.